Atrakcje

Górskie domki Murzasichle

Gdzie dokładnie znajduje się Murzasichle? Jakie atrakcje czekają na Was w okolicy? Czy blisko naszych domków w Murzasichlu są karczmy? Gdzie prowadzą najbliższe szlaki i gdzie można wybrać się na sanki?

Odpowiedzi znajdziecie w naszym przewodniku po Murzasichlu i okolicach. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was inspiracja podczas planowania wyjazdu na wakacje, ferie czy wypadu na weekend. I że już dziś oczyma wyobraźni zobaczycie ośnieżone Tatry; poczujecie zapach schnącego na słońcu siana; usłyszycie szmer potoku i zbyrcenie pasterskich dzwonków.

Wtulone w TPN

Murzasichle Górskie Domki

Murzasichle [wymawiaj: Mur-zaśichle] to niewielka góralska miejscowość rozciągnięta na grzbietach dwóch wzgórz. Roztaczają się stąd przepiękne widoki na panoramę Tatr: od strzelistych Tatr Wysokich, przez Kasprowy Wierch, Giewont, Czerwone Wierchy i Gubałówkę. Na wschodzie wznoszą się dzikie Tatry Bielskie – z okien i tarasów Górskich Domków wyglądają jak jedna samotna góra. Murzasichle z trzech stron otulają lasy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Między Zakopanem i Morskim Okiem

Murzasichle położone jest między Zakopanem a Morskim Okiem, po drodze do Bukowiny i Białki Tatrzańskiej. Na Krupówki w ścisłym centrum Zakopanego jest niespełna 9 km. Do Murzasichla można dojechać z dwóch stron: „od góry” przez Zakopane, Cyrhlę i Brzeziny albo „od dołu” przez Poronin. Często słyszymy pytanie, czy Murzasichle jest koło Kościeliska? Można powiedzieć, że nasza miejscowość jest bardziej kameralnym odpowiednikiem Kościeliska – dokładnie po drugiej stronie Zakopanego.

Położenie Górskich Domków

Nasze luksusowe domki do wynajęcia mieszczą się w najwyżej położonej części Murzasichla, na wysokości 1000 m n.p.m. Nad domkami przebiega granica Tatrzańskiego Parku Narodowego. To dlatego w okolicy można czasem spotkać sarny i jelenie, wypatrzeć czmychającego zająca, a nawet spotkać ślady niedźwiedzia. Wiosną na polanach zakwitają fioletowe dywany krokusów, od maja do września odbywa się tradycyjny wypas owiec, a zimą wesoło mkną kuligi.

Atrakcje blisko domków w Murzasichlu

Aktywny wypoczynek przez cały rok

Wybrane restauracje Murzasichle

W Murzasichlu mieszczą się też sklepy spożywcze (najbliższy – 200 m, duży market Lewiatan – 700 m), apteka, sklepiki z pamiątkami i sprzętem sportowym. Nieopodal domków znajduje się bacówka z oscypkami.

Narty & zimowe atrakcje

Jako nasi goście korzystacie ze zniżki 40% na Stacji Narciarskiej Suche Ski.

W Murzasichlu w zimie czeka lodowisko, tor saneczkowy i snowtubing. Gdy sprzyjają warunki, zakładane są trasy na biegówki. Na sankach i jabłuszkach możecie zjeżdżać niemal wszędzie – także ze zbocza koło naszych domków. Możecie także wziąć udział w kuligu z pochodniami. Jeśli lubicie podchodzić na nartach, w Tatrach dostępnych jest aż 200 km tras na skitury – najbliższa zaczyna się na Brzezinach i prowadzi na Halę Gąsienicową.

Baseny Termalne

Jako nasi goście korzystacie ze zniżek: 20% na Termy Gorący Potok i 15% na Chochołowskie Termy. Po aktywnym dniu możecie też zrelaksować się w saunie i jacuzzi na terenie Górskich Domków.

Szlaki Turystyczne w Tatrach

Górskie Domki w Murzasichlu to doskonała baza wypadowa na wędrówki po Tatrach Wysokich. Na piechotę z domków możecie dojść do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej i nad Czarny Staw Gąsienicowy. To tu wznosi się najwyższy rdzennie polski szczyt – Kozi Wierch (2291 m n.p.m.). Nieco dalej zaczyna się szlak na Rusinową Polanę ze słynną panoramą i do sanktuarium na Wiktorówkach. Z Murzasichla można łatwo dojechać do Palenicy Białczańskiej – jeszcze tylko 8 km na piechotę (lub konnym zaprzęgiem) i jesteście nad Morskim Okiem.

Zakopane 6km

Na Podhalu wszystkie drogi prowadzą do Zakopanego i na słynny deptak Krupówki. W mieście niemal przez cały rok odbywają się przeróżne festiwale. Czekają tu liczne muzea, galerie i zabytki stylu zakopiańskiego – tego samego, którym inspirowana była architektura Górskich Domków w Murzasichlu. Do Zakopanego jest od nas 6 km (do ścisłego centrum – 9 km).

Zakopane to także mekka sportowców. Do najważniejszych imprez sportowych należą Puchar Świata w Skokach Narciarskich i Bieg Ultra Granią Tatr. Wśród atrakcji dla dzieci w Zakopanem czeka największy w Polsce Śnieżny Labirynt i lodowy zamek. Polecamy też wizytę w multimedialnym Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN.

Góralska kultura

W Murzasichlu bardzo żywe są góralskie tradycje. W święta zobaczycie mieszkańców w strojach góralskich, a na ulicy usłyszycie góralską gwarę. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o góralskiej kulturze, polecamy wizytę w Izbie Regionalnej w Murzasichlu. Dawne góralskie sprzęty zobaczycie też z bliska w każdym domku. Po drodze warto zajrzeć do pięknego, drewnianego kościółka – przeczytacie tu m.in. co znaczy nazwa Murzasichle. W sierpniu wybierzcie się na festiwal Poroniańskie Lato oraz Dzień Misia, Miodu i Bartników w Poroninie.

Wybierz termin i zarezerwuj domek!